Yeniden merhaba Dünya!

2
388
görüntülenme

“Yeniden Merhaba” çünkü yaklaşık 10 sene kadar önceydi. O zamanlar aktif olarak web tasarımları yapıyor, kişisel, kurumsal web siteleri ile bir şeyler kazanmaya çalışıyordum. Daha doğrusu bir ortak ile yapıyorduk. O dönemlerde ortağım da ben de isimlerimiz ile domainlerimizi almış, kodlama ve tasarım üzerine denemelerimizi bu sitelerde uyguluyor ve deniyorduk. Yani lokmandogan.com alan adını o dönemlerden beri kullanıyorum (kısa bir es versemde).

Daha sonra web tasarım işini bıraktık, ortakla (sadece iş alanında) yollarımızı ayırdık ve çeşitli işlerde çalışmaya başladık. Ben de o dönemde ilgimi çeken konuları, şimdi bakıp bakıp “Bu ne ya! Ben internette bunları mı yayımlamıştım?” diye kendimle dalga geçtiğim bazı kendi yazdığım şiirimsileri, kendi bilgisayarımda aktif olarak kullandığım linux tabanlı TÜBİTAK’ın geliştirdiği yerli ve son kullanıcıya yönelik işletim sistemi olan “Pardus” hakkında deneyimlerimi, “Pardus” isminin anlamını araştırırken nesli tükendiği düşünülen Anadolu Panteri hakkında edindiğim bilgileri, o dönemde çalıştığım bir teknoloji marketine giriş hikayem gibi günlük yazılarımı paylaştığım bir blog olarak kullanmaya başladım lokmandogan.com’u.

Ticari bir kazanç elde etmek yada bu işte ustalaşmak gibi amaçlarım almadığından, öyle sık sık içerik eklediğim bir blog değildi tabi ki. “Kafama Estikçe” yazardım işte. Bu sebeple blogumun sloganı “Kafama Estikçe” idi. Hatta Üst Menü (Top Menu) diye tabir edilen menüde Ana Sayfa linkinin hemen yanında “Kafama Estikçe” linki bulunurdu ve yazı kategorilerinden de biriydi.

Uzun bir süre kafama hiç birşey esmeyince öyle kenarda kaldı site. Öyle kenarda kalmış ki, bilişim sektöründen uzak bir sektörde işe başladığımda, domain yenileme süresinin dolduğunu bile farketmemişim!

İlginç bir anı…

Aslında aktif olarak kullandığım dönemde dahi o kadar ilgisiz kalmışım ki bu siteme, (X= çalıştığım teknoloji marketin ismi) o dönemde “X firmasında işe başlamak” isimli yazımın X firmasının sitesinin İK bölümü google sıralamasında 2. benim sitem ise 1. sıraya yerleşmiş farketmemiştim. Dedim ya amacım sadece yazmak. Blogumun google’da çeşitli kelimeleri arama sırasında kaçıncı olduğu bile umrumda değilmiş. Reklam falan da yoktu zaten sitemde. Neyse X firmasının İzmir’de açacağı mağazası için iş başvurusu yapmak isteyen bir kişi, yazımdan hangi şubede çalıştığımı dikkate alıp o şubenin telefon numarasını firma sitesinden alıp, arayıp telefona beni isteyip “İzmir’de açılacak şubenizde çalışmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?” diye sorduğunda aklımda;

  1. Allah Allah! Bu adam beni nerden buldu ki? İsmimi nerden biliyor la?
  2. Ben burada taşeron bir firmanın görevlendirdiği bir eleman gibiyim. Ben nasıl yardım edebilirim ki?

sorularıyla 2-3 gün boğuştuktan sonra aklıma Google amcaya sormak geldi. “X firmasında çalışmak” , “X firmasında işe başlamak” vs gibi aramalarda bu adresim hep 1. sırada çıkıyordu.

Uzun lafın kısası yazarken bu kadar ilgisiz davrandığım blogumun, kafama esmediği dönemlerde alan adı süresinin dolmasını farketmemem de doğal. 3 yıl alamadım geri alan adımı. Arada askerliği falan da çıkarıp dönüşünde hemen yeniden tescilledim boşa düşen alan adımı. 2015 yılından bu yana da boş boş her sene tescilledim bu alan adını 🙂

Bu sıralar yeniden yazmaya karar verdim. Yine “Kafama Estikçe” olacak. İşte bu yüzden “Yeniden merhaba dünya!”

Yeniden yazma arzusuyla bu sefer bildiğim web programlama dilleri, öğrenmekte olduğum diller gibi yazılım ile ilgili bir site olacak işte.

Es vermeden önce Joomla! kullanıyordum, şimdi ise WordPress kullanmaya çalışacağım.

WordPress’in demo içeriği olan “Merhaba Dünya!” yazı başlığından esinlenerek Yeniden Merhaba Dünya!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazınız