Hakkımda

Lokman DOĞAN
Lokman DOĞAN

Merhabalar. Aslında kendimi, sitenin çeşitli sayfalarında çıkan kısa yazar tanıtımı yazısında; “Fenerbahçe, bilişim meraklısı, yönetim bilişim sistemleri, kova burcu, 84 Bağcılar doğumlu, aslen Sivas’lı, 30’undan sonra Kocaeli’nde ikamet etmeye başlayan, geveze denebilecek kadar konuşkan, özünde anlatmayı seven ancak düşüncelerini internet ortamında paylaşma konusunda tereddütleri olan biri…” olarak anlattım.

Burada daha fazla detaylı anlatmak istedim. 1984 yılı Şubat ayında Bağcılar’da, kova burcundan bir birey olarak doğmuşum. 3-4 yaşlarındayken Esenler’e bağlı 100. Yıl mahallesine taşınmış ortaokulun son senesinde ise Bağcılar’ın Göztepe mahallesine taşınmış ve 30 yaşıma kadar burada ikamet etmişiz. 30’undan sonra da Kocaeli Çayırova ilçesine taşındım ve burada yaşamaya devam ediyorum. Aslen Sivas’lıyım.

Çocukluğumdan beri mekanik sistemler, teknoloji ve bilişim dünyasındaki gelişmeler hep ilgi odağım olmuştur. Bunu 80’lerin sonunda 90’ların başında çocukluğumu yaşamış olmama bağlıyorum.

Eğitimim

İlkokulu o yaşlarda ikamet ettiğimiz mahallenin okulu olan Mareşal Fevzi Çakmak İ.O. Okulunda tamamladım. İlkokulu bitirdikten sonra orta okulu Özel Çınar Kolejinde tamamladım. Yabancı dil (İngilizce) ağırlıklı bir okuldu, bu sebeple bir yılı hazırlık olmak üzere 4 yılda bitirdim orta okulu. Liseyi ise evime daha yakın liseler olmasına rağmen Bağcılar Lisesinde okudum. Malum liselerde sayısal, sözel ve eşit ağırlık şeklinde ayrıştırılmış bir bölüm sınıflandırması vardı. Ben sayısal (Fen Bilimleri) mezunuyum.

Üniversite ise, 2003 yılında kazandığım İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği ile başladı. Çeşitli sebeplerden dolayı bir kaç sene sonra okulu bıraktım. 2010 yılında tekrar sınava girdim ve Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünü kazandım ama askerlik durumlarından dolayı kayıt dahi yaptıramadım… Şu anda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum…

Kurs ve Sertifikalarım

Genel Muhasebe (KOMEK)
Şu an çalışmakta olduğum firmaya yeni girmiş ve yeni Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencisi olduğum o dönemde hem şirketteki işim hemde okuduğum bölümdeki “Genel Muhasebe” dersini rahat geçebilmek için Kocaeli Meslek Edindirme Kursları (KOMEK)’de Genel Muhasebe kursuna katılıp bitirip aldığım sertifikadır.
Temel Programlamaya Giriş Eğitimi (İstanbul İşletme Enstitüsü) (Sertifikayı Sorgula)
Yine okuduğum Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü dersi olan Temel Programlamaya Giriş Eğitimi’ni İstanbul İşletme Enstitüsü’nden Online Eğitim ile aldım.
Photoshop Eğitimi (İstanbul İşletme Enstitüsü) (Sertifikayı Sorgula)
Web tasarım ve programlamasına hep ilgim olmuştur. Ancak hep kodlama ile uğraşmış ve tasarım boyutuyla pek ilgilenmemiştim. Bu sebeple işin görsel boyutunda hep eksiktim. Bu eksiğimi kapatma amacıyla katıldığım ve çok faydasını gördüğüm bir kurstu…
HTML5 ve CSS3 Eğitimi (İstanbul İşletme Enstitüsü) (Sertifikayı Sorgula)
Web tasarım ve kodlama ile ilgili olmazsa olmaz iki dil… Uzunca bir süredir ilgilendiğim bir konu hakkında zaten bunları biliyor olabileceğimi düşünebilirsiniz. Ancak bunu belgelendirmek için ve bilmediğim bir şey varsa öğrenmek için katıldığım bir kurs.
Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi (İstanbul İşletme Enstitüsü) (Sertifikayı Sorgula)
Günümüzde kuruluşların sadece web siteleriyle yetinmesi yetersiz kalmakta. Doğal olarak büyümek veya sektördeki bilinirliğini korumak amacıyla sosyal medya dünyasında da bir varlık göstermeleri gerekmekte. Bu sebeple bende bu konuya hakim olabilmek için bu kursu tamamladım.
SEO Eğitimi (İstanbul İşletme Enstitüsü) (Sertifikayı Sorgula)
Hobi olarak başladığım web tasarım ve kodlama maceramda ilk günümden beri yaptığınız sitenin son kullanıcılara ulaşmasını sağlamak için arama motoru dediğimiz siteleri ve bunların tarama lgoritmalarına uygun içeriklere sahip sitelerin oluşturulması ve bu sitelerin arama motoru sitelerine optimizasyonlarının yapılması gerekmekte. Bu yönde de bir eğitim almak amacıyla katıldığım bir kurs.

İş Geçmişim

Buraya bir CV hazırlıyormuş gibi uzun uzun yazmak istemiyorum. Kısaca;

  • Satış Pazarlama
  • Eğitim sektörü (Özel Dersaneler)
  • Bilişim
  • Güvenlik
  • Muhasebe

gibi sektörlerde çalıştım.